Otvorena izložba umjetničkih slika „Pola stoljeća Likovne kolonije Krušnica“

U okviru „Septembarskih dana slobode“, na šetalištu Kej ispod starogradske tvrđave Pset danas je upriličena izložba umjetničkih slika pod nazivom „Pola stoljeća Likovne kolonije Krušnica“.

U okviru obilježavanja dana otpora i oslobođenja Bosanske Krupe, Gradska galerija pod rukovodstvom Saliha Suljanovića priredila je danas poseban kulturni događaj za sve Krupljane i njihove prijatelje. Organizirala je izložbu najistaknutijih umjetničkih djela koja su brojni priznati akademski slikari i amateri stvarali posljednjih pedeset godina učestvujući na Likovnoj koloniji „Krušnica“.

„Na ovoj jedinstvenoj izložbi na otvorenom imamo priliku da vidimo preko šezdeset djela Boška Karanovića, Dragana Novakovića, Borista Čistopoljskog, Alage Isakovića, Ede Šarića, braće Selman, Ibrahima Bajrića i mnogih drugih slikara koji su pohodili Likovnu koloniju Krušnica“, kaže Salih Suljanović.

Likovnu koloniju „Krušnica“ formirali su 1970. godine Krupljani, evropski slikari priznati likovni umjetnici Boško Karanović, Enver Krupić, Zdravko Vajagić, Džemaludin Čaušević, Stanislav Tajić – Cile, Edo Šarić, Alaga Isaković. I u najtežim, ratnim trenucima, nije prekidala s radom. Po mnogo čemu se razlikuje od drugih likovnih kolonija koje su nastale iza nje, najviše zbog toga što je osim slikarstva na njoj zastupljena i grafička tehnika kao i kiparski poduhvati. Na Likovnoj koloniji „Krušnica“ do sada je nastalo preko 2000 djela. Nažalost, tokom rata mnogo ih je uništeno upravo iz perioda 1970. – 1990.

Izložbi su osim načelnika Općine Bosanska Krupa Armina Halitovića, jednog od osnivača kolonije i dugogodišnjeg predsjednika Udruženja likovnih umjetnika „Krušnica“ Đemaludina Čauševića, građana Bosanske Krupe, prisustvovale ratne starješine iz Bosanske Krupe, ali i svih dijelova BiH, odnosno članovi Saveza udruženja vojnih penzionera u Federaciji BiH. Oni su nakon otvaranja i obilaska izložbe posjetili i Centralno spomen-obilježje gdje su položili cvijeće i pred duše poginulih boraca 511. slavne bbr. proučili Fatihu.