PREDMET: OBAVIJEST ZA POLJOPRIVREDNE PROIZVOĐAČE

Obavještavaju se poljoprivredni proizvođači da su, u skladu sa Programom utroška sredstava sa kriterijima raspodjele sredstava “Subvencija privatnim preduzećima i preduzetnicima – Poticaj za poljoprivredu” utvrđenih Budžetom Federacije Bosne i Hercegovine za 2017. godinu („Sl. novine FBiH“ br. 24/17 od 31. 03. 2017. godine), Pravilnikom o načinu i uslovima ostvarenja novčane podrške po modelu poticaja proizvodnji („Sl. novine FBiH“ br. 60/14 od 25. 07. 2014. godine), Pravilnikom o izmjenama i dopunama Pravilnika o načinu i uslovima ostvarenja novčane podrške po modelu poticaja proizvodnji („Sl. novine FBiH“ br. 75/14 od 17. 09. 2014. godine i br. 76/16 od 28. 09. 2016. godine) za ostvarivanje prava na novčane podrške pored ostalih propisanih uslova, obavezni izvršiti prijavu početka biljne proizvodnje odnosno prijavu početka i prijavu završetka animalne proizvodnje.
Prijava se vrši u Općinskoj Službi za obrt, poljoprivredu i poduzetništvo, na obrascima propisanim od strane Federalnog Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i u propisanim rokovima, prema vrsti novčanih podrški i to;

BILJNA PROIZVODNJA
– Proizvodnja krušnih žitarica; pšenica i raž do 15. 05. tekuće godine
– Proizvodnja stočnog ječma, zobi i tritikalea do 15. 05. tekuće godine
– Proizvodnja silažnog kukuruza do 31. 05. tekuće godine
– Proizvodnja uljarica; uljana repica, suncokret i soja do 31. 05. tekuće godine
– Proizvodnja povrća; paradajz, paprika, krastavac, patlidžan, mrkva, cvekla, luk i salata do 31. 05. tekuće godine, mladi krompir do 01. 05. tekuće godine
– Proizvodnja voća; grožđa, maslina, šljive, jabuke, kruške, breskve, nektarine, trešnje, višnje, smokve i marelice do 30. 06. tekuće godine
– Proizvodnja heljde, do 30. 06. tekuće godine
– Proizvodnja ljekovitog i aromatičnog bilja do 30. 06. tekuće godine

ANIMALNA PROIZVODNJA
– Uzgoj rasplodne stoke, ovce i koze do 15. 05. tekuće godine
– Košnice pčela, uzgoj pčelinjih zajednica, do 15. 05. tekuće godine
– Uzgoj rasplodne stoke – krmača, rok za prijavu proizvodnje je do 31. 05. tekuće godine
– Proizvodnja/uzgoj slatkovodne ribe, rok za prijavu je do 01. 06. tekuće godine
– Uzgoj krava prvotelki (rasplodne junice), rok za prijavu je do 01. 09. tekuće godine
– Uzgoj goveda u sistemu krava-tele, rok za prijavu je do 01. 09. tekuće godine
– Proizvodnja goveđeg mesa (tov junadi), rok za prijavu početka proizvodnje je 5 dana od useljenja posljednjeg grla / teleta u turnus, od kada se računa početak turnusa, te rok za prijavu završetka proizvodnje najkasnije 15 dana prije završetka proizvodnje/prodaje junadi
– Proizvodnja svinjskog mesa – tov svinja, rok za prijavu početka proizvodnje je 5 dana od dana završetka karantina (za grla iz uvoza) odnosno trenutka useljenja posljednjeg grla /praseta u turnus od kada se računa početak turnusa, rok za prijavu završetka proizvodnje je najkasnije 10 dana prije završetka proizvodnje/prodaje svinja
– Uzgoj 18-to sedmičnih pilenki, rok za prijavu početka proizvodnje je najkasnije 5 dana nakon useljenja pilenki, rok za prijavu završetka proizvodnje je najkasnije 10 dana prije iseljenja
Detaljnije informacije o načinu i uslovima za ostvarivanje prava na novčane podrške po modelu poticaja proizvodnji proizvođači mogu dobiti u Općinskoj Službi za obrt, poljoprivredu i poduzetništvo ili na web stranici Federalnog Ministarstva za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo http:/fmpvs.gov.ba, akti Federalne Vlade;
– Program utroška sredstava sa kriterijima raspodjele sredstava “Subvencija privatnim preduzećima i preduzetnicima – Poticaj za poljoprivredu” utvrđenih Budžetom Federacije Bosne i Hercegovine za 2017. godinu, („Sl. Novine FBiH“ br. 24/17 od 31. 03. 2017. godine)
– Pravilnik o načinu i uslovima ostvarenja novčane podrške po modelu poticaja proizvodnji, („Sl. Novine FBiH“ br. 60/14 od 25. 07. 2014. godine)
– Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o načinu i uslovima ostvarenja novčane podrške po modelu poticaja proizvodnji,( „Sl. Novine FBiH“ br. 75/14 od 17. 09. 2014. godine)
– Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o načinu i uslovima ostvarenja novčane podrške po modelu poticaja proizvodnji,( „Sl. Novine FBiH“ br. 76/16 od 28. 09. 2016. godine)