Općini Bosanska Krupa priznanje za izuzetan doprinos u razvoju “Omladinske banke”

U sarajevskom Domu mladih danas je održana svečana ceremonija pod nazivom “Kreiramo Mozaik za sadašnju budućnost” na kojoj su promovisani rezultati programa “Omladinska banka” iz 2015. godine.
Na ceremoniji su dodijeljena priznanja najaktivnijim mladim ljudima, kao i općinama koje su značajno podržale program u ovoj godini, a proglašeni su i pobjednici sa “Demo Day I” – takmičenja za ulazak u “Mozaikov inkubator za društvene biznise”. Značajan broj svih tih priznanja otišao je upravo u Bosansku Krupu.
Načelnik Armin Halitović primio je priznanje koje je Općina Bosanska Krupa dobila za izuzetan doprinos u razvoju Omladinske banke, tj. podršku programa i sufinansiranje 15 projekata koje su u ovoj godini osmislili i realizirali mladi iz Bosanske Krupe.

Među 10 od 280 najaktivnijih i najprepoznatljivijih mladih ljudi koji u svojim lokalnim zajednicama širom BiH koordiniraju programom i koji su za to dobili priznanje su i dvoje Krupljana. Mirhat Bešić se zahvaljujući svom zalaganju našao na 3., a Melisa Jogić na 4. mjestu.
U Sarajevu je prije konferencije održan i “Demo Day I”, odnosno takmičenje za ulazak u “Mozaikov inkubator za društvene biznise”. Među 10 od 20 najboljih ekipa koje su dobile po 5 hiljada KM i koje će u naredna tri mjeseca razvijati svoje preduzetniče ideje dvije su iz Bosanske Krupe. To su Almir Ćehić i Selma Ćehić sa projektom “Treća životna dob”, te Dino Bešlagić i Dino Zjakić sa projektom “Zeleni otoci – zabavni park”. Ovi mladi ljudi imaju priliku u naredna tri mjeseca razviti svoje ideje, u tome biti među 5 najboljih ekipa i dobiti još po 15 hiljada KM koje će im služiti za pokretanje vlastite firme.

“Danas sam zaista sretan i ponosan. Biti uz mlade sugrađane čiji su angažman među stotine mladih iz čitave BiH prepoznali i u Sarajevu im za to dodijelili priznanje nije mala stvar. Zahvaljujući njima ime naše općine nekoliko je sati odzvanjalo u sarajevskom Domu mladih. Ja im od srca čestitam i želim da istim ili čak većim tempom ako mogu nastave u budućnosti, te naravno poručujem da će i dalje imati moju maksimalnu podršku”, ističe Armin Halitović.

Inače, kroz program “Omladinska banka” u 2015. godini, u 28 općina/opština u kojima se realizuje, podržano je 165 omladinskih projekata u kojima je učestvovalo 1.756 mladih osoba.